Wystawa patchworku

Patchwork to metoda szycia, w której niewielkie kawałki materiału łączone są w większe, geometryczne moduły. Poszczególne moduły zszywane są ze sobą według określonego schematu i powtarzają się w obrębie całej kompozycji. Przy komponowaniu patchworków niezwykle ważne są zatem umiejętności krawieckie, wyczucie form i kolorów, intuicja, a przede wszystkim wyobraźnia.

Każdy kawałek materiału to inna historia

Osiemnaście momentów. Las pachnący żywicą. Paprocie, dzikie rośliny. Gwiaździste niebo, galaktyczne krainy. Abstrakcje z pracowni malarskiej. Kratki, przecinające się linie i łąki. Polana pełna słońca, staw i jego pływający lokatorzy. Choinki przyprószone śniegiem, widok ulicy z okna i fragment ogrodu widziany przez ażury altanki. Koła, kwadraty, fantazyjne kształty i szachownice skradzione z umysłu artysty, rozety i witraże zapożyczone z gotyckich katedr. Bajkowe krainy, górzyste krajobrazy. Znowu łąki. Gałązki, róże. Japońskie drzeworyty.

Osiemnaście momentów. Każdy z nich to wycinek narracji, w której chwile niczym zatrzymane kadry, kawałek po kawałku, łączą się ze sobą, tworząc historie. Każdy skrawek materiału to inna historia – dopiero razem układają się w coś pełniejszego, stając się zaczątkiem wyjątkowych opowieści. Istnieją dwa równoległe początki: wyobraźnia autorek i… flanelowa ściana.

To na niej, (nie)zwykłej szarej ścianie, podejmowane są próby dopasowania materiałów. Można sprawdzić, jak współbrzmią ze sobą kolejne, barwne akordy kompozycji i jakie historie opowiedzą tym razem. Nic nie jest tutaj przypadkowe, każda opowieść jest skrupulatnie zaplanowana, ma swój cel i przebieg. Te historie to patchworki, tworzone według zamysłu autorek ze szczególną dbałością o kolorystykę i formę.

Zgromadzone na wystawie patchworki to efekty setek godzin twórczej pracy. W większości powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat podczas warsztatów organizowanych przez INSPIRO, pod czujnym okiem mistrzyni patchworku – Julie Konrad-Kosicki. Raz w tygodniu jedna z sal w Domu Kultury zamieniała się w warsztat krawiecki, w którym szyto nie tylko piękne quilty – narzuty na łóżka, ale także torebki, poszewki na poduszki czy ozdobne bieżniki. Dzisiaj, po raz pierwszy pokazywane są razem. Wśród zgromadzonych prac odnaleźć też można niedokończone jeszcze historie – patchworki powstające i komponowane.
Patchwork to sztuka łączenia, a sztuka…? Ars est philosophia vitae. Sztuka jest filozofią życia.

Dom Kultuty INSPIRO14Dom Kultuty INSPIRO13Dom Kultuty INSPIRO12Dom Kultuty INSPIRO11Dom Kultuty INSPIRO10Dom Kultuty INSPIRO9Dom Kultuty INSPIRO8Dom Kultuty INSPIRO7Dom Kultuty INSPIRO6Dom Kultuty INSPIRO5Dom Kultuty INSPIRO3Dom Kultuty INSPIRO4Dom Kultuty INSPIRO1Dom Kultuty INSPIRO2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s