Wystawa patchworku
Patchwork to metoda szycia, w której niewielkie kawałki materiału łączone są w większe, geometryczne moduły. Poszczególne moduły zszywane są ze sobą według określonego schematu i powtarzają się w obrębie całej kompozycji. Przy komponowaniu patchworków niezwykle ważne są zatem umiejętności krawieckie, wyczucie form i kolorów, intuicja, a przede wszystkim wyobraźnia.
Każdy kawałek materiału to inna historia
Osiemnaście momentów. Las pachnący żywicą. Paprocie, dzikie rośliny. Gwiaździste niebo, galaktyczne krainy. Abstrakcje z pracowni malarskiej. Kratki, przecinające się linie i łąki. Polana pełna słońca, staw i jego pływający lokatorzy. Choinki przyprószone śniegiem, widok ulicy z okna i fragment ogrodu widziany przez ażury altanki. Koła, kwadraty, fantazyjne kształty i szachownice skradzione z umysłu artysty, rozety i witraże zapożyczone z gotyckich katedr. Bajkowe krainy, górzyste krajobrazy. Znowu łąki. Gałązki, róże. Japońskie drzeworyty.
Osiemnaście momentów. Każdy z nich to wycinek narracji, w której chwile niczym zatrzymane kadry, kawałek po kawałku, łączą się ze sobą, tworząc historie. Każdy skrawek materiału to inna historia – dopiero razem układają się w coś pełniejszego, stając się zaczątkiem wyjątkowych opowieści. Istnieją dwa równoległe początki: wyobraźnia autorek i… flanelowa ściana.
To na niej, (nie)zwykłej szarej ścianie, podejmowane są próby dopasowania materiałów. Można sprawdzić, jak współbrzmią ze sobą kolejne, barwne akordy kompozycji i jakie historie opowiedzą tym razem. Nic nie jest tutaj przypadkowe, każda opowieść jest skrupulatnie zaplanowana, ma swój cel i przebieg. Te historie to patchworki, tworzone według zamysłu autorek ze szczególną dbałością o kolorystykę i formę.
Zgromadzone na wystawie patchworki to efekty setek godzin twórczej pracy. W większości powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat podczas warsztatów organizowanych przez INSPIRO, pod czujnym okiem mistrzyni patchworku – Julie Konrad-Kosicki. Raz w tygodniu jedna z sal w Domu Kultury zamieniała się w warsztat krawiecki, w którym szyto nie tylko piękne quilty – narzuty na łóżka, ale także torebki, poszewki na poduszki czy ozdobne bieżniki. Dzisiaj, po raz pierwszy pokazywane są razem. Wśród zgromadzonych prac odnaleźć też można niedokończone jeszcze historie – patchworki powstające i komponowane.
Patchwork to sztuka łączenia, a sztuka…? Ars est philosophia vitae. Sztuka jest filozofią życia.