Kochane Dzieci, Kochani Rodzice, Kochani Przyjaciele,

INSPIRO w Podłężu właśnie się kończy.

Minęło ponad 10 lat odkąd w 2007 roku postanowiliśmy zmienić Świat i nadać tej zmianie imię INSPIRO. To był najwspanialszy czas w naszym dotychczasowym życiu.

Stworzyliśmy miejsce niepowtarzalne, piękne, które uważamy za dzieło sztuki, miejsce jednoczące ludzi, tworzące bezpieczną strefę, w której każdy mógł czuć się jak u siebie. Stworzyliśmy dom, dla którego kultura była pretekstem do tysięcy spotkań pomiędzy ludźmi z całego Podłęża, z całej gminy, z całego województwa, z całej Polski, z całego Świata – tysięcy niepowtarzalnych spotkań, z których zawsze wynikało coś dobrego.

Stworzyliśmy dom, który wszystkim gościom, a zwłaszcza dzieciom dawał nadzieję na lepsze jutro, który koił, manifestował szacunek do drugiego człowieka, rozwijał wrażliwość na inność i dostrzegał piękno w każdym z nas.

Uczyliśmy dzieci niebycia obojętnymi, wychodzenia poza strefę komfortu, mierzenia się z przeciwnościami losu z odwagą, podniesionym czołem i optymizmem. Celebrowaliśmy każdą chwilę, zachwycając się najmniejszym pięknem, dziecięcym uśmiechem, nie zapominając jednak nigdy o potrzebujących i tych którzy cierpią.

Jak łatwo jest żyć udając, że nie słychać w powietrzu grzmotu skrzydeł motyla. Udając że krzywda, która dzieje się obok, nas nie dotyczy. Jak łatwo zapomnieć, że wszystkie dzieci są “nasze” i za wszystkie jesteśmy odpowiedzialni – także te niewinne dzieci, na które dorośli zrzucają bomby gdzieś tam, na drugim końcu Świata, w Syrii.

Pracowaliśmy dzielnie przez ponad 10 lat, budując coś bardzo kruchego, oddając naszej pracy całe serce, zaangażowanie, pieniądze i czas. Nie traktowaliśmy przeszkód poważnie, nie przekraczaliśmy ich – przelatywaliśmy nad nimi, niesieni energią pochodzącą od Was. 

Na razie INSPIRO pozostanie przez jakiś czas bezdomne i bezrobotne. Na pewno będzie to trudny czas, jednak już zbieramy w sobie siły i zaczynamy budowanie od nowa. 

Marzymy o prawdziwie społecznym dom kultury, niezależnym, wolnym, otwartym dla każdego. O domu kultury zbudowanym przez ludzi dla ludzi (być może jest na Świecie ktoś, kto chciałby nam w tym pomóc?). 

Mamy nadzieję, że INSPIRO przetrwa w Was, w waszych sercach, w uśmiechach i wspomnieniach dzieci, w niezapomnianych chwilach radości i szaleństwa, momentach zadumy i refleksji nad Światem i jego losem. Dla nas przyszedł czas na zmiany, na wychodzenie poza obojętność, poza strefę komfortu, na stawianie sobie nowych wyzwań i walkę o nowe, lepsze jutro.

Kochani przyjaciele, nadszedł czas, aby zakończyć tą opowieś i zacząć pisanie od nowa. 

Dzisiaj kończymy działalność Domu kultury INSPIRO w Podłężu, ale nie mówimy żegnajcie – mówimy “Do zobaczenia”.

 

Pani Beatka i Pan Maciek

Beata Kwiecińska, Maciej Dąbrowski

INSPIRO

Podłęże, 31 grudnia 2019

095E7913-C125-4E65-AD69-C01CC767D07D

 

uwagi

  1. Dziękuję za stworzenie tej przyjaznej przestrzeni pełnej twórczych pomysłów i zachęcającej do tworzenia – INSPIRUJĄCEJ :-). Dziękuję też za sposób przedstawiania aktualnej sytuacji i za plany na przyszłość i za dzielność… brak słów. Do zobaczenia 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s