PONIEDZIAŁEK:

ROZKRĘCAMY (8 – 13 lat) bezpłatne

poniedziałek 15:30 – 16:30

Jeszcze nigdy w historii nie udało się rozkręcić czegoś, co nie zostało wcześniej skręcone. Tak samo niemożliwe jest skręcenie czegoś, co było rozkręcone, tak by nie zostać z jakąś „zbędną” częścią. Winne temu są bardzo zagmatwane dzieje gwintów, podkładek, śrub, nakrętek, kluczy i śrubokrętów. Targające elementami napięcia, sojusze, wojny i pokoje sprawiły, że gdy zdobędą choć trochę swobody, zrobią wszystko, żeby poprawić swoją pozycję.

Zabawa zaczyna się tam, gdzie elementów jest dużo i gdzie można rozkręcać je wszystkie samemu. Prawdziwa zabawa zaczyna się na zajęciach z rozkręcania rzeczy.

prowadzący: Bartosz Rozwadowski

 

PRACOWNIA MODELARSKA (8+) 60zł/mc

poniedziałek 17:00 – 18:45

prowadzący: Bartosz Rozwadowski

PRACOWNIA MODELARSKA (dorośli) bezpłatne

poniedziałek 19:00 – 20:30

prowadzący: Bartosz Rozwadowski

ZWARIOWANA PRACOWNIA SZTUKI (5 – 6 lat) 60zł/mc

poniedziałek 15:30 – 16:30

W sztuce wymyślono już wszystko, a przynajmniej wszystko, co wymyślono krytycy potrafią nazwać, zdefiniować i zinterpretować. Rutyna wkrada się w ich kajeciki, kategorie przejmują kontrolę, lupy szukają ciągle tego samego, wernisaż kończy się ziewaniem.

Mówimy „stop”, a w zasadzie „start”! Złamiemy reguły, wszystko będzie niepoliczalne i niezgodne ze sztuką. Postradamy zmysły, żeby wyostrzyć je tym, co powstanie. Instalacje obrosną oczekiwania i będą wyłazić ich oknami. Nie będziemy malować na pustych kartkach – zostawimy kartkę „pustego” miejsca! Nie będzie kompromisów! Nic nie będzie takie jak było, bo prekursorami tej awangardy są Pani Beatka oraz Pan Maciek, którzy zamiast jednego pędzla w dłoni mają cały ich pęk i nie powiedzieli jeszcze nawet pierwszego słowa!

prowadzący: Pani Beatka, Pan Maciek

 

WARSZTATY TEATRALNE (7 – 12 lat) 60zł/mc

poniedziałki 17:30 – 18:30 (grupa zamknięta – kontynuacja)

Dlaczego nawet największa scena okazuje się w końcu za mała?

OK, moglibyśmy teraz napisać, że do naszych aktorów dotarł ostatnio list od Malcolma Wriothesley’a, odległego potomka hrabiego Southampton – Henry’ego, który to z kolei prywatnie był mecenasem samego Williama Szekspira, i że przysłał dla każdego fragment laski Mistrza Williama, ale na tych, którzy widzieli naszą grupę teatralną w akcji, nie zrobi to większego wrażenia.

Dlatego dla tych, którzy to przeoczyli, napiszemy, że nie ma w Małopolsce sceny*, która jest w stanie pomieścić wyobraźnię aktorów z INSPIRO. Architekci mówią: „impas” i przyrzekają, że postarają się przynajmniej rozwiązać sprawę rozciągliwości widowni, bo podczas Gali ta tradycyjna pęka w szwach. Trzymamy za nich kciuki!

prowadząca: Joanna Zbela

 

WARSZTATY TEATRALNE (13+) bezpłatne

poniedziałek 18:45 – 20:15 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Joanna Zbela

 

ZA STOŁEM ŚWIATA (dorośli) bezpłatne

poniedziałek 18:00 – 21:00 (co 2 tygodnie)

Mimo że naukowcy forsują postrzeganie Ziemi jako elipsoidy obrotowej, jest to wizja czysto teoretyczna. Sprawdza się, gdy jest się producentem globusów lub chce się oszukać czas (ważne, żeby wtedy biec jak najszybciej w kierunku przeciwnym do obrotu Ziemi). Kiedy przychodzi do gotowania, Ziemia jest płaska jak stół. Przy tym kuchennym, w INSPIRO, spotykaliśmy się ze smakami świata i z tymi, którzy wiedzą o nich najwięcej. Poznaliśmy kulinarne tradycje odległych krajów i kulturę ich mieszkańców. Śmialiśmy się, jedliśmy i rozmawialiśmy we wszystkich językach świata.

AT THE TABLE OF THE WORLD

Although scientists are forcing perception of the Earth as an ellipsoid, it is just theoretical vision. If someone is globe maker or wants to make a fool out of time (important is to run as fast as possible in the opposite direction than the Earth turns) it holds good. But when someone wants to cook, the Earth is flat as a table.

At the kitchen table, in INSPIRO, we were meeting with world’s tastes with people who know the most about them. We found out culinary tradition from remote countries and culture of their habitants.  We were laughing, eating and talking in all languages of the world.

We were in China, Greece, Iran, Italy and Marocco due to Miao Leigang, Nicolas Ker, Zizi Sri, Caterina Farina and Khawla Ettamri.

We would like to do it again! So if you want to sit at the table of the world with us just let us now! We are looking for people from different countries who would like to cook and share with us their experience, knowledge or smile.  Contact us by e-mail juliabednarek@inspiro.org or by Facebook!

koordynuje: Julia Bednarek

 

DRON SPOŁECZNY (dorośli) bezpłatne

poniedziałek 18:00 – 21:00 (co 2 tygodnie)

Szukając rozwiązania różnych problemów najpierw trzeba im się porządnie przyglądnąć, najlepiej z góry. Jeśli są to problemy społeczne to jak nic może to zrobić tylko „Dron społeczny”, dzięki wspólnym rozmowom i działaniu. W tym półroczu planujemy polecieć w obszary związane z przestrzeniami publicznymi i dostosowaniem ich do różnych grup społecznych (np. osób starszych, osób z niepełnosprawnością, dzieci), a następnie poruszyć temat dla bardzo wytrwałej załogi – edukację w naszej Gminie i na Świecie.

Kolejne spotkanie Drona Społecznego odbędzie się w INSPIRO 20 lutego godz. 18.00

Koordynator: Julia Bednarek email. juliabednarek@inspiro.org

 

PATCHWORK DLA DOROSŁYCH bezpłatne

poniedziałki 12:00 – 13:30 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

poniedziałek 14:30 – 16:00 (grupa zamknięta)

patchwork dla dzieci, podczas którego każdy na osobnej maszynie będzie mógł uszyć piórnik, okładkę na zeszyt lub notes i ozdoby na tekturowe teczki. A gdy emocje związane z powrotem z wakacji do szkoły opadną, będzie szansa na zrobienie m.in. zawieszki do kluczy, patchworkowej biżuterii albo poduszeczki czy kołderki dla ulubionej lalki bądź ukochanego misia.

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

poniedziałek 16:15 – 17:45 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

poniedziałek 18:00 – 19:30

prowadząca: Anna Twardowska

 

WTOREK:

PRACOWNIA GRAFIKI (7 – 12 lat) 60zł/mc

wtorek 15:30 – 17:00

Dlaczego mówi się, że to zwycięzcy piszą historię, a nie, że rysują ją graficy? Jest to efekt wypadków, które możemy umiejscowić na osi czasu gdzieś pomiędzy wyjściem organizmów wodnych na ląd a budową bezzałogowych statków kosmicznych. I choć to duży przedział czasowy, uwierzcie – stanowi on zaledwie wycinek historii kresek.

Kreski długo żyły własnym, prostym życiem. Niby wiedziały wzajemnie o swoim istnieniu, ale żadna nie patrzyła dalej niż na czubek swojego końca. Było tak dopóty, dopóki z jaskini nie wyszedł jegomość, którego moglibyśmy nazwać… prostolinijnym. Przed jaskinią zobaczył niewiastę. Zakłopotany jej obecnością zaczął miętosić w dłoniach T-shirt z lamparta, a dużym palcem u stopy kreślić po ubitej ziemi. Zmącił tym spokój kresek, nadał im role i zadania. Przez przypadek i z dozą chaosu powstał prototyp autoportretu van Gogha.

Z czasem do palca dołączyły patyki, węgiel, gęsie pióra, ołówki i tablety. Kreski straciły swą niezależność, jednocześnie stając się władczyniami wyobraźni. W INSPIRO doceniamy ich historię i każdą kreskę traktujemy z należytym szacunkiem. Dajemy im osobne królestwo: Pracownię Grafiki.

prowadząca: Edyta Stajniak

 

PRACOWNIA GRAFIKI (dorośli) 60zł/mc

wtorek 17:15 – 18:45

prowadząca: Edyta Stajniak

 

MATATY (2, 3 latki z rodzicami) 60zł/mc

wtorek 10:30 – 13.30

Od grzebania w ziemi, przesypywania ziaren, malowania budyniem do skakania na piankach, wspólnej zabawy klockami czy czytania bajek. INSPIRO oddane jest tego przedpołudnia najmłodszym (1,5 -3 lat) wraz z opiekunami, aby wspólnie zrobić coś twórczego i spędzić razem czas  – jak to się dzieje na placu zabaw. Zawsze proponujemy nową aktywność czy zabawę, lecz jeśli ktoś w tym czasie ma ochotę na drzemkę, drugie śniadanie czy dzisiaj akurat nie chcę się brudzić (a robimy coś brudnego) to ma do wyboru inne atrakcje oferowane przez przestrzeń INSPIRO, a przede wszystkim nowych kompanów do zabawy.

koordynuje: Julia Bednarek

 

BALET (4 lata) 60zł/mc

wtorek 15:30 – 16:15

W INSPIRO tańczy się od samego początku. Minęło idealnie dużo czasu, by zrozumieć istotę tańca i ciągle chcieć więcej. Udoskonalamy więc zajęcia baletowe, wprowadzamy nową jakość i świeżość. Pracownię tańca poprowadzi Katarzyna Sikora i Monika Kiwak. Będzie klasyka, improwizacja, trochę współczesności, a przede wszystkim ogromna miłość do tańca!

prowadząca: Monika Kiwak

BALET (5 – 6 lat) 60zł/mc

wtorek 16:15 – 17:15

prowadząca: Monika Kiwak

 

BALET (7 – 9 lat) 60zł/mc

wtorek 17:30 – 18:30

prowadząca: Monika Kiwak

TANIEC WSPÓŁCZESNY (9 – 12 lat) 60zł/mc

wtorek i czwartek 18:30 – 19:30

prowadząca: Monika Kiwak

 

WARSZTATY KULINARNE (gimnazjum) bezpłatne

wtorek 16:00 – 17:30 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Agnieszka Abrasowicz

 

PATCHWORK DLA MŁODZIEŻY (13+) bezpłatne

wtorek 14:30 – 16:00 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA MŁODZIEŻY (13+) bezpłatne

wtorek 16:15 – 17:45 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

wtorek 18:00 – 19:30 (grupa zamknięta- kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

ŚRODA:

Tajne laboratorium podróży w czasie (7-10 lat) 60zł/mc

środa 15:15 – 16:15 (7-10 lat)

To doprawdy niemądre! – krzyknęła Atena. A właśnie, że to piękny pomysł – odparła jej Afrodyta. Ale ile by to kosztowało?! – zmartwiła się Hera. I tak oto jabłko niezgody padło na kwestię podróży w czasie. Spór trwał do roku 2137, kiedy to Janusz Albert Stanisław Bogacz, znany Podłężanin, zbudował pierwszy na świecie tachionowy antytelefon. Wyglądał on jak wszystkie telefony w 2137 roku, czyli jak pryszcz na nosie. Ale wystarczyło, że Janusz Albert Stanisław Bogacz wykręcił swoją ulubioną kombinację cyfr a dodzwonił się wprost do roku 2027 do INSPIRO. Zaproponował Pani Beatce i Panu Maćkowi, że pomoże im zbudować wehikuł czasu, dzięki któremu będą mogli w trakcie zajęć przenosić się w przeszłość. „To bardzo miło z pana strony”- powiedziała pani Beatka – „ale my już od 10 lat potrafimy przenosić się w przeszłość. Mieliśmy kiedyś takie zajęcia. Nazywały się Tajne Laboratorium Podróży w Czasie i prowadziła je pani Asia. Może na wszelki wypadek  zadzwoni pan do 2017 roku, gdzieś w okolice lutego i powie pani Asi jak zbudować taki wehikuł do podróży w czasie?”. Pan Janusz Albert Stanisław Bogacz w pamięci odjął 10 od poprzedniej kombinacji cyfr i prędko wykręcił numer do roku 2017, aby zdążyć przed początkiem semestru w INSPIRO.

prowadząca: Joanna Zbela

 

PRACOWNIA ZABAWEK (5 – 7 lat) 60zł/mc

środa 16:45 – 17:45

W nocy wśród poukładanych na regale materiałów rozeszła się wieść o startującej niedługo Pracowni zabawek. Materiały tak się tym przejęły, że natychmiast zaczęły się dobierać – wszystkie zapragnęły jak najlepiej wypaść przed dziećmi. Każda z ułożonych na regale rzeczy chciała być jak najbliżej tej, z którą dobrze się komponuje. Pośród kłótni i zamieszania nie zauważyły, że nadszedł dzień; nie zdążyły w porę usadowić się na regale.

Zuzia, która pierwsza wbiegła do INSPIRO, zobaczyła je w ruchu. Gdy weszli Pani Beatka i Pan Maciek, materiały w zupełnym pomieszaniu znieruchomiały na podłodze. Cała trójka szybko zrozumiała, co zaszło.

Doskonale zrozumiała też Róża. W końcu to jej przyśnił się ten sen. Postanowiła, że będzie tak, jak chcą materiały, a dzieci zdecydują, jak ich wymarzona zabawka będzie wyglądać i same ją stworzą.

pomysł : Róża Gnap

prowadzący: Bartosz Rozwadowski

 

BRYKANIE (5-6 lat) (nowe) 60zł/mc

środa 15:30 – 16:30

Przygotujcie się na skakanie, brykanie i rzucanie się po piankach. Pamiętajcie, że każdy brykacz ma swój strój do ćwiczeń – białą koszulkę i kolorowe skarpetki. Tygrysek zaprasza!

prowadzący: Bartosz Rozwadowski

 

TRZY CZWARTE (2,3 latki z rodzicami) 60zł/mc

środa 16:45 – 17:30

prowadząca: Marta Łukańko

TRZY CZWARTE (2,3 latki z rodzicami) 60zł/mc

środa 17:45 – 18:30

prowadząca: Marta Łukańko

 

TANIEC WSPÓŁCZESNY (13+) 60zł/mc

środa 19:00 – 20:30

prowadzące: Katarzyna Skawińska, Alicja Paleta

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

środa 14:30 – 16:00

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

środa 16.15 – 17.45 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DOROSŁYCH 60zł/mc

środa 18:00 – 20:00 (grupa zamknięta – kontynuacja)

Do mediów dotarła wiadomość o tym, co wydarzy się w sali za sceną. Prasa gruchnęła nagłówkami: „Washington Post” – Szycie na krawędzi!; „Le Monde” – Częściowe porozumienie!; „La Repubblika” – Sześć milimetrów uratowało szycie!; „Przegląd Sportowy” – Najlepsze połączenie w linii pomocy!; „Die Tageszeitung” – Porozumienie na szycie!; „Panorama Wałbrzyska” – Odnajdą zaginiony element układanki!; „La Gazzetta dello Sport” – Wspaniałe przeszycie. Zdecydowaliśmy się zatem zabrać głos i obwieścić obecność zajęć z patchworku w harmonogramie nadchodzącego semestru. Uspokajając medialną burzę, precyzujemy, że wersji tych zajęć będzie kilka.

Patchwork to metoda szycia, w której niewielkie kawałki materiału łączone są w większe, geometryczne moduły. Poszczególne moduły zszywane są ze sobą według określonego schematu i powtarzają się w obrębie całej kompozycji. Przy komponowaniu patchworków niezwykle ważne są zatem umiejętności krawieckie, wyczucie form i kolorów, intuicja, a przede wszystkim wyobraźnia.

Prowadząca: Julie Konrad-Kosicki

 

PATCHWORK DLA DOROSŁYCH 60zł/mc

środa 20:00 – 22:00

prowadząca: Julie Konrad-Kosicki

 

CZWARTEK:

Czterodziejsko (4 lata) 60zł/mc

czwartek 15.15 – 16.00

Niektóre czarodziejskie krainy są za siedmioma górami a inne za czterema. Nie wiemy czy za czwartą rzeką i czwartym zakrętem bardzo zawijastej drogi naprawdę stoi domek na czterech nóżkach. Może to tylko bajka? Ale na czterysta procent możemy Was zapewnić, że Czterodzieje i Czterodziejki nie potrzebują ani czterech gór ani czterech lasów, by tworzyć najbardziej niezwykłe dzieła sztuki. Wystarczy, że chwycą w ręce magiczne nożyczki, farby lub sznurki – a już dzieje, a raczej czterodzieje się sztuka. A trzeba przyznać, że tworzą dzieła niezwykłe: czasem skaczące i hałasujące, czasem latające albo nurkujące, czasami bardzo, bardzo duże a raz na jakiś czas tworzą nawet coś, co po chwili samo znika!

prowadząca: Joanna Zbela

 

Mały obywatel świata II (5 – 6 lat) 60zł/mc

czwartek 16:30 – 17:30

Niektóre historie mają to do siebie, że trwają mimo ludzkiej niewiedzy. By je poznać, wystarczy poszukać uważniej, nadstawić ucho lub wyostrzyć wzrok. Ale jak móc między nimi podróżować? Przejście nie jest duże. A choć dorośli też się w nim mieszczą, to najłatwiej pokonują je Mali Obywatele.

Tuż za przejściem okazuje się, że pióropusz może przydać się w szkole. Dalej – że zabawy są całkiem inne, choć równie wciągające. Kiedy wejdzie się odrobinę głębiej, doprawdy trudno uchwycić moment, w którym na stole śniadaniowym lądują zupełnie egzotyczne potrawy!

W paszportach Małych Obywateli Świata pojawi się mnóstwo pieczątek – będziemy podróżować po wszystkich kontynentach i poznawać dzieci, których świat jest inny i… właśnie dlatego tak ciekawy.

koordynuje: Julia Bednarek

Mały obywatel świata II (7 – 9 lat) 60zł/mc

czwartek 17:45 – 18:45

koordynuje: Julia Bednarek

 

RUCH I IMPROWIZACJA (6 – 8 lat) 60zł/mc

czwartek 16:30 – 17:30

Historia nie siedzi bez ruchu. Dla zdrowia ruszają się wskazówki zegarów, planety i lodowce. Ruchu potrzebowała Ziemia (choć odbył się on kosztem Słońca), otoczona figurami królowa i każdy, kto choć przez chwilę się nudził.

Ruch sprawia, że jesteśmy bliżej. INSPIRO zna ruch od samego początku, doskonale go rozumie i chce być w nim ciągle. Wymyśla więc coraz nowsze kierunki i tanecznym krokiem zaprasza wszystkich do improwizacji. Pokażemy, ile ekspresji tkwi w ruszaniu głową!

prowadząca: Monika Kiwak

 

RUCH I IMPROWIZACJA (dzieci z rodzicami) 60zł/mc

czwartek 17:45 – 18:45

prowadząca: Monika Kiwak

WARSZTATY KULINARNE (5 – 6 lat) 60zł/mc

czwartek 15:30 – 16:30

Napisać, że gotowanie jest przyjemnością, to nic nie napisać. Posłużmy się więc wyobrażeniem sielskim, idyllicznym, w którym lekko rozmazane w kłębach pary twarze zastanawiają się, na który składnik przyjdzie teraz kolej. Ciężko określić, czy to z uszu ta para, czy z garnka, ale już wiedzą, wiedzą, co będzie następne i przekrzykują się, kto doda sekretny element, kto go pokroi, a kto mieszał będzie, kto sprawdzi, czy to już i da sygnał do pałaszowania. Trudno dobrać właściwe ujęcie, by oddać dynamikę tej sytuacji, i podkład muzyczny dla wyrażenia wszystkich emocji, ale udaje się to w ostatniej scenie, gdy wszyscy siedzą przy ogromnym stole i biorą pierwszy kęs, i wiedzą, i czują w ustach, że to, co przygotowali jest pyszne

prowadząca: Agnieszka Abrasowicz

 

WARSZTATY KULINARNE (7+) 60zł/mc

czwartek 16:45 – 17:45

prowadząca: Agnieszka Abrasowicz

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

czwartek 14:30 – 16:00

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DZIECI (8+) 90zł/mc

czwartek 16:15 – 17:45 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Anna Twardowska

 

PATCHWORK DLA DOROSŁYCH 60zł/mc

czwartek 18:00 – 20:00 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Julie Konrad-Kosicki

 

PATCHWORK DLA DOROSŁYCH 60zł/mc

czwartek 20:00 – 22:00 (grupa zamknięta – kontynuacja)

prowadząca: Julie Konrad-Kosicki