Jednostki miary zawiodły, gdy postanowiliśmy opisać jak wielkimi krokami nadchodziła Strefa53. Wertowaliśmy podręczniki, księgi, notesy, etykiety farb i na nic się to zdało, bo ona wzięła i przyszła. Wywróciła wszystko na drugą stronę, pozmieniała klawiatury, odwróciła pole magnetyczne, podmieniła włączniki świateł. Powiedziała, że teraz będzie tutaj jej laboratorium i że to jest eksperyment, i wszystkiego można dotykać.

Trochę przypomina nam to czas, kiedy ośmioro Rezydentów próbowało zbadać INSPIRO. Wprawdzie wiele udało się wtedy wyjaśnić, ale tego, co można odkryć, przecież ciągle przybywa. Zmiana taktyki – będzie bardziej i intensywniej. Będzie tak, jak nigdy i nigdzie.

Strefa53 szuka osób gotowych na więcej. Osób opisywanych nie tylko skalą odwagi, siły czy mądrości, ale przede wszystkim energii do zmieniania świata. To wyprawa znacznie dalej niż do wiejskiego domu kultury. To ekspedycja za coraz bardziej oddalającą się granicę, w miejsca, gdzie niemożliwe staje się możliwe, gdzie wszystko oznacza znacznie więcej, gdzie pegazom szyje się czapki, a krasnalom buty.

NADSYŁANIE APLIKACJI od 24 marca do 10 kwietnia

Teraz jest najlepszy moment, by w tym eksperymencie wziąć udział. Wystarczy stworzyć krótki film (maksymalnie 5 minut) prezentujący Wasz Bezzbędnik Domu Kultury, wysłać zgłoszenie i oczywiście mieć energię.

WYNIKI I ETAPU REKRUTACJI

Bardzo krótka chwila, gdy wszystkie znane i nieznane siły internetu aktualizują zakładkę Strefy53 i sprawiają, że właściciele szesnastu nazwisk mogą zacząć przygotowania przyjazdu do INSPIRO, by zmierzyć się największym wyzwaniem.

WARSZTATY W INSPIRO - II ETAP REKRUTACJI 23 kwietnia

Autorzy szesnastu filmów-zgłoszeń, które będą po prostu “najbardziej” zostaną zaproszeni na warsztaty, gdzie będą mieli możliwość się sprawdzić. Tutaj wszystko pozostaje niespodzianką, nic nie jest “na pewno”, oprócz tego, że na ośmiu kandydatów czekają Rezydencje.

WYNIKI PROCESU REKRUTACYJNEGO

Punkt zwrotny dla Strefy53. Ośmiu śmiałków, podzielonych na cztery dwuosobowe zespoły

 

REZYDENCJE MENADŻERSKIE

I tura - 9.05.2016 - 24.06.2016

II tura - 04.07.2016 - 19.08.2016

III tura - 05.09.2016 - 14.10.2016

IV tura - 24.10.2016 - 09.12.2016

Wasz pobyt INSPIRO będzie podzielony na dwie części.

W czasie pierwszej – strefie poznawania, będziecie mieli okazję przyglądnąć się dokładnie temu, jak działa pierwszy w Polsce dom kultury zarządzany przez stowarzyszenie. Przywitamy Was projektem, który zrealizujecie razem z Beatą i Maćkiem. Poznacie społeczność INSPIRO i będziecie mieli okazję odkryć tajemnicę tego miejsca, sekret niezwykłego zaangażowania lokalnej społeczności, odpowiedź na pytanie – jak czynić rzeczy niemożliwe – możliwymi oraz co my sami trzymamy w naszym Bezzbędniku. Czekać Was będzie 16 dni pracy z Beatą i Maćkiem, twórcami INSPIRO. Poruszycie wiele istotnych zagadnień dotyczących domów kultury, spotkacie się też z ekspertami - socjologami, pedagogami, przedstawicielami instytucji kultury i z tych instytucji badaczami.

W drugiej części rezydencji, będziecie mieli okazję zrealizować własne, autorskie projekty. Ta część pobytu w Podłężu będzie testem dla wyobraźni i posiadanej energii. Staniecie się koordynatorami własnych projektów, skierowanych do różnych grup społecznych i realizowanych w strefie eksperymentu, obejmującej zarówno dom kultury, jak i przestrzeń publiczną. Będziecie mieli też możliwość zaprezentowania efektów Waszych działań na platformie internetowej, gromadzącej przykłady dobrych praktyk oraz innowacyjnych metod prowadzenia nowoczesnego domu kultury. Za odbyte Rezydencje otrzymacie wynagrodzenie w wysokości 2000 złotych.

Jeśli dobrnęliście do tego miejsca, to znaczy, że jesteście gotowi przedstawić w filmowej formie swój Bezzbędnik, czyli co trzeba mieć przy sobie, by przetrwać w domu kultury. Możecie nakręcić go telefonem, aparatem, laptopem, kamerą, nosem lub czymkolwiek, co macie pod ręką. Ogranicza Was tylko czas. Czas nadsyłania aplikacji (10 kwietnia 2016 r.), oraz czas trwania filmu, który nie może przekroczyć 5 minut. Swoje dzieło wrzućcie na Youtube, Vimeo, Dysk Google albo WeTransfer, a odnośnik do niego umieśćcie w formularzu zgłoszeniowym. Tam też podajcie swoje dane i wybierzcie Turę, w której chcecie odbyć Rezydencje. Później tylko przycisk wyślij i chwila dla nas, byśmy mogli się z Waszym zgłoszeniem zapoznać.

Nadsyłanie aplikacji

Strefa53 szuka konkretnych osób, chociaż jeszcze ich nie poznała. Wypełnijcie formularz, wybierzcie odpowiadające Wam termin Rezydencji i wyślijcie film - dajcie się poznać! Dajcie się poszukać!

Wyniki I etapu rekrutacji

Jeśli spełnicie powyższe warunki możecie zacząć szukanie swojego nazwiska na liście 16 kandydatów zaproszonych do drugiego etapu.

Warsztaty rekrutacyjne w INSPIRO

Autorami 16 zgłoszeń, które będą po prostu “najbardziej” zaprosimy na warsztaty, gdzie będą mogli się sprawdzić. Tutaj wszystko pozostaje niespodzianką, a jedyne co jest pewne, to osiem miejsc czekających na Rezydentów.

Ogłoszenie ostatecznych wyników rekrutacji

Moglibyście pomyśleć, że jest to lista, na której jest tylko 8 miejsc, ale w rzeczywistości to miejsca dla AŻ 8 Rezydentów.

 

I

Dwie osoby będą mogły wziąć udział w tej turze udział. Będą chyba pionierami.

 

II

Kolejne dwie osoby czeka realizacja marzeń w drugiej turze.

 

III

Spełnianie najskrytszych planów stanie się zadaniem następnych dwóch osób.

 

IV

W ramach ostatniej tury dwie osoby zakończą rezydencje z przytupem.

Spotkanie podsumowujące

Spotkamy się z wszystkimi Rezydentami Strefy52 oraz Strefy53. Zastanowimy się jak to z tymi domami kultury jest i wyciągniemy niejeden wniosek. No i zobaczymy też wystawę!

INSPIRO przekazuje na osiem miesięcy w ręce rezydentów dom kultury, aby dzielić się nie tylko infrastrukturą, ofertą, zaangażowaniem społeczności, ale także swoim doświadczeniem i możliwością realizacji autorskich pomysłów. Strefa53 to eksperyment, z którego skorzystają obecni i przyszli pracownicy instytucji kulturalnych, animatorzy, instruktorzy, kierownicy domów kultury, samorządy lokalne, a w rezultacie lokalne społeczności.

Dom Kultury INSPIRO to pierwszy w Polsce dom kultury zarządzany przez stowarzyszenie. To przyjazne miejsce, otwarte na potrzeby mieszkańców – przestrzeń realizacji marzeń i niezwykłych pomysłów. Wnętrza domu kultury zostały zaprojektowane we współpracy z użytkownikami budynku. W warsztatach projektowych uczestniczyli architekci, eksperci i przede wszystkim dzieci wraz z rodzicami i dziadkami. Obecny wygląd domu kultury jest wspólną zasługą lokalnej społeczności. Cały proces jest unikatowym na skalę Polski przykładem pozytywnego i skutecznego działania w tworzeniu bliskiej użytkownikowi instytucji kultury. Teraz, przestrzeń DK INSPIRO staje się strefą eksperymentu. Startuje Strefa53.

Podczas projektu rezydenci pod okiem doświadczonych animatorów i menedżerów kultury będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności.

Wasz pobyt w INSPIRO będzie podzielony na dwie części.

W czasie pierwszej części – w strefie poznawania, będziecie mieli okazję przyglądnąć się dokładnie temu, jak działa pierwszy w Polsce dom kultury zarządzany przez stowarzyszenie. Przywitamy Was projektem, który zrealizujecie razem z Beatą i Maćkiem. Poznacie społeczność INSPIRO i będziecie mieli okazję odkryć tajemnicę tego miejsca, sekret niezwykłego zaangażowania lokalnej społeczności, odpowiedź na pytanie – jak czynić rzeczy niemożliwe – możliwymi oraz co my sami trzymamy w naszym Bezzbędniku. Czekać Was będzie 16 dni pracy z Beatą i Maćkiem, twórcami INSPIRO. Poruszycie wiele istotnych zagadnień dotyczących domów kultury, spotkacie się też z ekspertami - socjologami, pedagogami, przedstawicielami instytucji kultury i z tych instytucji badaczami.

W drugiej części rezydencji, będziecie mieli okazję zrealizować własne, autorskie projekty. Ta część pobytu w Podłężu będzie testem dla wyobraźni i posiadanej energii. Staniecie się koordynatorami własnych projektów, skierowanych do różnych grup społecznych i realizowanych w strefie eksperymentu, obejmującej zarówno dom kultury, jak i przestrzeń publiczną. Będziecie mieli też możliwość zaprezentowania efektów Waszych działań na platformie internetowej, gromadzącej przykłady dobrych praktyk oraz innowacyjnych metod prowadzenia nowoczesnego domu kultury. Za odbyte Rezydencje otrzymacie wynagrodzenie w wysokości 2000 złotych.

Strefa53 ma stać się przestrzenią niezwykłych eksperymentów, dzięki którym uda się opracować innowacyjne metody, dotyczące działań w domach kultury. Ma dostarczyć narzędzi pozwalających na realizację projektów, mogących zmieniać świat.

Strefa53 to projekt, realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Skierowany jest do pracowników instytucji kulturalnych, animatorów, osób zainteresowanych tworzeniem instytucji kultury i partycypacją społeczną. Zostanie przeprowadzony w Domu Kultury INSPIRO w Podłężu koło Krakowa.

Zapraszamy do Strefy53. Będzie super!

Projekt Sterfa53 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego